0552 843 43 64
Tırnak Mantarı
Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı

 

En sık karşılaşılan ayak sorunları arasında yer alan tırnak mantarı, tırnak dokusu üzerinde uzun süre yer edinebilen, ilerlediğinde mantar enfeksiyonu ile sonuçlanabilen patolojik bir tablodur. Morfolojik inceleme ile tırnak mantarına sebep olan 3 farklı etken grup bilinmektedir. Bunlar: dermatofitler, küfler ve mayalardır. Yerleşim bakımından dermatofit grubu kökenli mantarların maya ve küflere nazaran ayak üzerinde daha çok gelişim gösterdiği gözlenmektedir.


Tırnak mantarının sebeplerini tırnağın travmaya maruz kalması, tırnağın yataktan ayrılması (onycholyse), tırnak üzerinde daha önce cerrahi müdahale uygulanması, periferik dolaşımı etkileyen sistemik rahatsızlıkların olması, yanlış ayakkabı kullanımı, ayaktaki nem oranının fazla olması şeklinde özetleyebiliriz.


Tırnak mantarının oluşumu mantar enfeksiyonuna ulaşmadığı sürece beraberinde ağrıyı oluşturmaz. Fakat mantara bağlı tırnak üzerinde gelişen şekil bozukluğu ve hipertrofi (kalınlaşma) tırnak batmasını da ortaya çıkartabilmektedir. Yapısal bütünlüğünü kaybeden tırnak dokusu rollonlaşarak şiddetli ağrı oluşturabilen batıklara sebep olabilir. Dolayısıyla bu aşamada bir Ayak Sağlığı müdahalesi büyük önem taşımaktadır.

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014